Friday , January 18 2019 / جمعه , دی ۲۸ ۱۳۹۷
آخرین خبرها
خانه / آموزش / مقاله / نخستین تصاویر از مرگ و میر گسترده حیات وحش هفتاد قله بر اثر بیماری طاعون
جمعیت کویر سبز

نخستین تصاویر از مرگ و میر گسترده حیات وحش هفتاد قله بر اثر بیماری طاعون

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): متاسفانه بر اثر شیوع بیماری طاعون نشخوار کنندگان (PPR) در منطقه حفاظت شده هفتاد قله اراک، طی ۱۰ روز گذشته بیش از یکصد کل و بز و قوچ و میش وحشی تلف شده اند.

قطعا تعداد جانوارن تلف شده بسیار بیش از آمار تلفات اعلام شده (یکصد عدد) است، چراکه آمار اعلام شده صرفا لاشه های کشف و مشاهده شده توسط اکیپ های مستقر در منطقه می باشد و بطور حتم تعداد زیادی از جانوران در نقاط متخلف منطقه بخصوص صخره های صعب العبور از بین رفته و لاشه آنها هرگز مشاهده نشده است.

با آغاز مشاهده علایم بیماری و مرگ میر در میان حیات وحش، طی ۱۰ روز اخیر تلاشی بی وقفه و شبانه روزی توسط محیط بانان و کارشناسان محیط طبیعی استان مرکزی جهت پایش منطقه، معدوم سازی و دفن بهداشتی لاشه ها، شستشو و آهک پاشی آبشخورها انجام شده است.

با این وجود تلفات در بین وحوش هفتاد بسیار گستره بوده و بخش قابل توجهی از حیات وحش منطقه را از بین برده است.

تلفات این بیماری از بزهای وحشی نابالغ و ماده­ ها شروع و با پیشرفت بیماری، مرگ و میر در کل های سالخورده و به تازگی در قوچ های وحشی نیز مشاهده شده و همچنان ادامه دارد اما روند تلفات و کشف لاشه های جدید تا حدی کاهش یافته است.

۹۴۰۴۰۸_haftadghole-ppr-22 ۹۴۰۴۰۸_haftadghole-ppr-18 ۹۴۰۴۰۸_haftadghole-ppr-17 ۹۴۰۴۰۸_haftadghole-ppr-16 ۹۴۰۴۰۸_haftadghole-ppr-15 ۹۴۰۴۰۸_haftadghole-ppr-14 ۹۴۰۴۰۸_haftadghole-ppr-13 ۹۴۰۴۰۸_haftadghole-ppr-12 ۹۴۰۴۰۸_haftadghole-ppr-2 ۹۴۰۴۰۸_haftadghole-ppr-3 ۹۴۰۴۰۸_haftadghole-ppr-4 ۹۴۰۴۰۸_haftadghole-ppr-6 ۹۴۰۴۰۸_haftadghole-ppr-7 ۹۴۰۴۰۸_haftadghole-ppr-8 ۹۴۰۴۰۸_haftadghole-ppr-9 ۹۴۰۴۰۸_haftadghole-ppr-11 ۹۴۰۴۰۸_haftadghole-ppr-1 ۹۴۰۴۰۸_haftadghole-ppr ۹۴۰۴۰۹_miyandasht-zameneahoo-15 ۹۴۰۴۰۹_miyandasht-zameneahoo-14

جمعیت کویر سبز

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

جمعیت کویر سبز
بالا