Wednesday , October 16 2019 / چهارشنبه , مهر ۲۴ ۱۳۹۸
آخرین خبرها
خانه / اخبار / انرژی های پاک / جهان وارد یک منطقه خطر جدید شد
جمعیت کویر سبز

جهان وارد یک منطقه خطر جدید شد

دبیراجرایی کنوانسیون سازمان ملل درباره تغییرات جوی گفت: با افزایش بی سابقه سطح دی اکسید کربن در اتمسفر، جهان وارد یک منطقه خطر جدید شده است

کریستیانا فیگورز دبیر اجرایی کنوانسیون سازمان ملل متحد درباره تغییرات جوی طی بیانیه ای گفت: هفته گذشته وقتی مشخص شد که سطح دی اکسید کربن به ۴۰۰ بخش در میلیون رسیده است، جهان از آستانه تاریخی خود عبور کرد و وارد یک منطقه خطر جدید شد.

سطح اندازه گیری شده توسط مونیتورهای آمریکا نشان می دهد که این سطح طی سه تا ۵ میلیون سال در زمین مشاهده نشده است.

پیش از انقلاب صنعتی وقتی که انسان با سوزاندن سوختهای فسیلی نخستین گازهای کربن را وارد جو کرد، سطح دی اکسید کربن در جو حدود ۲۸۰ بخش در میلیون بود که این سطح از دهه ۱۹۵۰ که ثبت آمار آغاز شده، به آهستگی و به تدریج افزایش یافته است.

مدتی بود که انتظار می رود سطح دی اکسید کربن از آستانه نمادین ۴۰۰ بخش در میلیون عبور کند، اما فعالان این عرصه اظهار داشتند که این امر باید یک صدای بیدار باش در راه کاهش گازهای گلخانه ای از طریق سوخت فسیلی باشد.

فیگورز که به نمایندگی از این کنوانسیون سازمان ملل متحد بر مذاکرات جهانی در رابطه با محدود کردن تغییرات جوی که به گرم شدن زمین می انجام را برعهده داشته گفت: دنیا باید بیدار شود و این وضعیت را برای امنیت، رفاه و پیشرفت اقتصادی بشر حل کند. در مواجهه با خطر واضح کنونی، ما نیاز به یک پاسخ و خط مشی داریم که به واقع با این چالش رو به رو شود.

مذاکره کنندگان تحت نظارت سازمان ملل متحد تلاش می کنند که تاسال ۲۰۱۵ یک معاهده جدید جهانی در رابطه با تغییرات جوی ارائه کنند و تا سال ۲۰۲۰ آن را اجرایی کنند.

بسیاری از کشورهای جهان در همین حین تلاش می کنند که راهکارهای کوتاه مدتی تا پیش از ۲۰۲۰ پیدا کنند که بتوانند شکاف درحال افزایش بین اهداف کاهش کربن توافق شده و محدودیتهای کنونی را کم کنند.

فیگورز تأکید کرد: ما هنوز هم فرصت داریم تا وخیمترین تأثیرات تغییرات جوی را دفع کنیم، اما این فرصت نیازمند یک پاسخ سریع و شدید است.

مذاکرات تغییرات جوی با پیشرفتهای اندکی رو به رو می شوند و افزایش سالانه انتشار کربن موجب شده که بسیاری از دانشمندان نسبت به افزایش ۳ تا ۴ درجه سانتیگرادی دمای هوا تا پایان قرن حاضر ابراز نگرانی کنند.

دانیار

جمعیت کویر سبز

یک نظر

  1. salam kheyli alieh.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

جمعیت کویر سبز
بالا