Saturday , September 21 2019 / شنبه , شهریور ۳۰ ۱۳۹۸
آخرین خبرها
خانه / اخبار / لایحه حمایت از محیط بانان تا دو هفته آینده به دولت ارسال می‌شود
جمعیت کویر سبز

لایحه حمایت از محیط بانان تا دو هفته آینده به دولت ارسال می‌شود

جمعیت کویرسبزمدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست گفت: تهیه لایحه حمایت از محیط بانان مراحل نهایی خود را در سازمان می گذراند و تا دو هفته آینده به دولت ارسال می شود.

به نقل از خبرگزاری مستقل محیط زیست: علی تیموری افزود: این لایحه از سوی سازمان حفاظت محیط زیست به دولت ارسال و هیات دولت بعد از بررسی برای تصویب به مجلس تقدیم می کند که با این حساب به احتمال زیاد یک تا دو ماه آینده به مجلس خواهد رسید.
وی در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: در این لایحه موارد مربوط به محیط بانان از جمله حقوق و مزایا، حمایت های قضایی و مسوولیت مدنی آمده است.
تیموری تاکید کرد: زمانی که یک لایحه به مجلس می رود در حالت عادی حدود یک تا یکسال و نیم زمان می برد تا در صحن علنی مجلس مطرح و به قانون تبدیل شود اما با توجه به اهمیت موضوع محیط بانان امیدواریم این لایحه در قالب دو یا سه فوریتی به تصویب برسد البته مجلس هم در این زمینه اعلام آمادگی کرده است.
وی گفت: سال گذشته و در مجلس نهم تعدادی از نمایندگان طرحی را در راستای حمایت از محیط بانان تهیه کردند و رییس فراکسیون محیط زیست نامه ای برای پیگیری بر روی آن نوشت و آنرا به مرکز پژوهش های مجلس داد اما برای مطرح شدن در صحن امضای کافی را از سوی نمایندگان کسب نکرد.
مدیر کل دفتر حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه این طرح توسط خود نمایندگان تهیه شده بود افزود: بعد از آن سازمان محیط زیست اقدام به تهیه لایحه حمایت از محیط بانان کرد که در حال گذراندن مراحل نهایی است.
وی با اشاره به شهادت سه محیط بان در هفته گذشته اظهار کرد: محیط بانان ضابطان قضایی هستند و می توانند از سلاح استفاده کنند اما استفاده از سلاح هم باید در قالب قوانین و ضوابط خاص خودش باشد که در دوره های آموزشی به آنان آموخته می شود.
تیموری ادامه داد: در دوره های آموزشی به محیط بانان تاکید می شود سلاح داشته باشید اما در قالب و چارچوب قانون از آن استفاده کنید بنابراین نمی شود که محیط بان سلاح نداشته باشد زیرا در مقابل وی که شکارچی است سلاح در اختیار دارد اما باز تاکید می شود که در چارچوب قانون از آن استفاده شود تا مشکلات بعدی پیش نیاید.
مدیر کل دفتر حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست گفت: ضاربان هر سه محیط بان شهید دستگیر شده اند.
هفته گذشته و طی دو روز متوالی سه تن از محیط بانان کشور توسط شکارچیان متخلف به شهادت رسیدند، شهادت محمد دهقانی و پرویز هرمزی محیط بانان منطقه حفاظت شده گنو و منوچهر شجاعیان محیط بان پارک ملی بمو آسمان محیط زیست را درغم فرو برد و تعداد محیط بانان شهید را به ۱۱۹ تن رساند.

جمعیت کویر سبز

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

جمعیت کویر سبز
بالا